İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2023 Emeklilere büyük zam !Asgari ücretin ardından emekli maaşları da belli oldu!

Geçtiğimiz gün asgari ücret komisyonunun ikinci defa toplanması sonrasında 2024’ün zam oranları netleşmiş oldu. Hem asgari ücret için, hem de emekliler için gelecek zam büyük oranda kesinleşti.

Bilindiği üzere emekliler Temmuz ayında yüzde 25 oranında bir zam almışlardı. Fakat bu zammın normal ücret yerine kök ücret üzerinden yapılması tüm hesapları bozdu. Kök ücretin baz alınması yüzünden pek çok emekli 500 TL bile artış alamadı.

Bu durum emeklilerin 2024 yılında alacakları zamda büyük bir beklenti yarattı. Peki emekliler önümüzdeki süreçte ne kadar zam alacaklar?

Geçtiğimiz gün gerçekleşen asgari ücret toplantısının ardından bu sorunun yanıtı da büyük oranda netlik kazanmış oldu.

Asgari ücret önümüzdeki toplantıda açıklanacak olsa da kulislerde 16.700 TL civarında bir zam geleceği ve bu zammın şimdiden piyasada fiyatlanmaya başladığı belirtildi. Bu zam direkt olarak emekli zamlarını da etkileyecek.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Emekliler asgari ücretliler kadar zam almayacaklar. Çünkü emekliler yıl ortasında bir zam daha alacaklar. Asgari ücretliler ise yılda 1 zam alacaklar.

Bu sebepten ötürü emekli maaşlarının zam oranı asgari ücret zam oranına göre bir tık daha düşük olacak. Peki ama yeni yılda en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Sızdırılan kulis bilgilerine göre emekli maaşlarına yüzde 50 oranında bir zam gelecek. Bu zam enflasyon farkı + refah payı şeklinde duyurulacak. Böylece en düşük emekli maaşı da 11 bin TL’nin üzerine çıkmış olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir