İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu türlü Lige Bu türlü Oyun: FC 24’te Türk Futboluna Özel Modlar ve Taktikler Olsa Nasıl Olurdu?

Türk futbolu hiçbir vakit için dünyanın doruğuna çıkamamışsa da orta ara seçkin düzeye yaklaşmış, milyonlarca futbolsevere de umut vermişti. Lakin her gelen muvaffakiyetin akabinde soyulan kulüpler, nihayetinde yeniden milyarlarca liralık borçlar ve umulanın çok altında başarılarla karşılaşmamıza neden oldu. Lakin işin bu kısmını konuşmak bizim sorunumuz değil…

Türkiye’de futbol, hiçbir vakit alanda olup bitenden ibaret olmadı. İş hakeme saldırmaya geldiğinde “Bize neler oluyor?” demiş olsak da bahis buralara bir günde gelmedi. Bizler de Türk futbolunun içinde hiçbir vakit istemesek de “Sık sık karşılaştığımız bu absürtlükler FC 24’e gelseydi nasıl olurdu?” diye düşündük ve karşınıza bu türlü eleştirel bir içerikle çıktık…

Oyun Modları

Maç sonuna özensiz karar verilen “taraftar baskını” modu

Bu modda maçların ne vakit biteceğine ne oyuncu ne de maçın hakemi karar verir. Oyunun rastgele bir dakikasında sahaya atak eden taraftarlar yüzünden maç tatil olur. Taraftarlar alana girdiğinde hangi grup öndeyse o grup maçı kazanmış sayılır. Bir nevi FPS’lerdeki sudden death modu üzere bir mod bu. 

Modumuzun mottosu: “Kazanmak için bir an evvel öne geç ve üstünlüğü koru!

Saha kaidelerini zorlaştıran “sulu mod”

“Taraftar dediğin oyuna tesir eder, tribünde çekirdek çitlemez” mantığının oyuna bir yansıması olan bu modda, taraftarlar momentuma göre sahanın belirli kısımlarını bardak su yağmuruna meblağ. Sahanın su atılan kısmında oyuncular sıklıkla istikrar kaybeder, top denetimi zorlaşır.

Modumuzun mottosu: “Kuğu Gölü Balesi ne hoştu ya, keşke futbolda da olsa

İşleri bir tarafa zorlaştırıp bir tarafa kolaylaştırmak için “ofsaytımsı” modu

Bu modda, reytingi daha düşük olan grup bir hadsizlik yapıp da(!) reytingi yüksek olan ekibin canını sıkacak bir gol atarsa, hakem VAR’a çağrılır.Ofsaytımsı bir şeyler var” gibi ifadeler ile gol iptal edilir. 

Modumuzun mottosu: “Hakemi de yeneceksin

Oyunun durmasını istemeyenler için “Akıcı” mod

Bir kadroda oyuncular çok fazla sakatlık geçirdiğinde hakem, sağlık ekibine kart gösterir. Gösterilen kartla birlikte sakatlıklara yatkınlıklar azalır fakat yaşanan sakatlıklar, müdahale edilemediği için çok daha önemli olur.

Modumuzun mottosu: “Vur, kır, parçala, bu maçı kazan!”

Taktiksel talimatlar:

Ne gerek var atak formasyonu değiştirmeye, oyun anlayışını değiştirerek her rakibe ayrı farklı kafa patlatmaya? Bu talimatlarla maçlar çok daha kesin biçimde sonuca bağlanabiliyor.

Averaj kurtarmalık “takımı alandan çekme”

Voleybol ve tenis üzere sporlarda gördüğümüz hakem kararına itiraz hakkının bir versiyonu olarak düşünebiliriz. Tek fark bu sefer kararları beğenmediğimizde ve geride olduğumuzda grubu alandan çekebilmemiz. Rage quit üzere ancak oyun içinde kurumsal düzeyde yapıyoruz. 

UFC’ye ekstra para vermek istemeyenler için “hakeme saldırma”

Eski FIFA oyunlarından birinde, hakem kart göstermesin diye hakemden saha içinde koşarak kaçabiliyorduk. Bu kere hakem bizden kaçacak. Saha içerisine giren yönetici, hakemin peşine düşecek, yakalayabilirse saldıracak. Maç sonunda kaybeden kadronun lideri bu hakka(!) sahip olacak.

Maç başlamadan uğraşa başlamak için “gergin basın toplantısı”

Burada çeşitli tuş komboları yaparak hakemleri baskı altına almaya çalışacağız. Doğru kombolarda hakem baskımetreyi dolduracağız. Kombolarımız bozulduğunda ya da yanlış tuşa bastığımızda ise tesirimiz azalacak. Büyük kombolara “Savaşsa savaş”, “Ligi bitirtmeyiz” gibi isimler verilecek.

Kuralsız oyun modunun Türkiye versiyonu: “Hakemi maçtan atma”

Atari salonlarında kombolar ile açılan gizli karakterler üzere açtığımız bu zımnî özellikte, skor olarak geride olan ekibin bir oyuncusu hakemi oyundan atabilecek. Hakem oyundan atılınca maç o anki skorla sona ermiş kabul edilecek. 

Durduk yere ortalık karışsın isteyenlere “yanlış anons”

Bu mod, rakip ekibin baskısını kırmak için kullanılabilecek. Mağlup olan ekip aleyhine güya maçı kazanmışlar üzere anons yapılacak, böylelikle daha az atak etmeleri, maçı kazanmak için daha az hırs yapmaları sağlanacak. 

Geçici güçlendirmelerde çığır açan “oyuncu tartaklama” 

Teknik yönetici modunda da kullanabildiğimiz bu bilhassa, bir teknik yönetici kendi oyuncusuna taktik olarak şiddet uygulayacak. Oyuncunun kısa vadeli olarak performansı artsa da sakatlığa olan yatkınlığı yükselecek. Kombo yaparsak oyuncunun yetenekleri daha da gelişecek lakin sakatlanma ihtimali de aynı oranda artacak.

Bu içerikteki maksadımız yaşananlarla dalga geçmek değil, ne kadar absürt olduklarını bir defa daha göstermekti. Futbolun gerilim yapmak değil keyif almak için var olduğunu unutmayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir